تشخیص سرطان پروستات و گزینه های درمان آن

دی ۳, ۱۳۹۶ | By wallshelf | Filed in: عمومی.

در بیشتر کشورهای توسعه یافته، سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان است. این یک بیماری پیری است و تشخیص سرطان پروستات به ندرت در مردان کمتر از ۵۰ سال رخ می دهد. بر اساس مشاهدات اپیدمیولوژیک، چهار عامل ایجاد کننده این نوع از بیماری پروستات وجود دارد و آنها از نظر ژنتیکی، اثرات هورمونی اندوژن، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی شیمیایی محیطی و بردارهای انتقال دهنده عفونت هستند.

به رغم شیوع سرطان پروستات، تومور معمولا تشخیص را از بین می برد تا اینکه بیماری پیشرفته یا در زمان عمل جراحی برای بیماری خوش خیم پروستات به طور تصادفی تشخیص داده شود. عدم تشخیص تومور در اوایل ناشی از عدم وجود نشانه های هشدار دهنده و علائم است. این لزوما به طور مرتب پیشرفت نمی کند. بنابراین علائم مربوط به متاستاز ممکن است پیش از هر گونه آگاهی از رشد بدخیم در پروستات پیش آید.

علائم اولیه سرطان پروستات ممکن است شامل مشکلات در شروع جریان ادرار، بی خوابی ناشی از کیستیت، ضرب و شتم و احتباس ادراری باشد. خون در ادرار غیرعادی است. یافته های بالینی پیشرفته شامل نشانه های انسداد خروجی مثانه با احتباس ادراری و عدم وجود ادرار، حضور ضایعات نیتروژن بر روی ادرار، اوره، کم خونی، بی اشتهایی یا درد استخوان از بیماری متاستاتیک است. تشخیص سرطان پروستات اغلب تا زمانی که بیماری پیشرفته نیست انجام شود. معمولا بیماران بیماری پیشرفته را پس از آزمایش اولیه نشان می دهند.

آزمایشاتی که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود عبارتند از معاینه دیسک رکتال، سوزن یا بیوپسی باز، اسکن استخوان، پیلوگراف داخل وریدی و CT اسکن شکم پایین. گزارش دیابت رکتال در تشخیص سرطان پروستات ۵۰ تا ۷۰ درصد دقیق است. سونوگرافی پروستات ممکن است سرطان های کوچک را نشان دهد که توسط معاینه فیزیکی تشخیص داده شود. اسکن استخوان دقیق ترین روش برای تشخیص متاستاز استخوان است و CT اسکن دقیق ترین در تشخیص متاستاز های گره لنفاوی است.

درمان سرطان پروستات براساس سن بیمار، پیش آگهی بقا، وضعیت فیزیکی و میزان بافتشناسی سرطان فردی شده است. درمان برای کارسینوم پروستات می تواند شامل پروستکتومی رزکسیون ترانس رتراول باشد، زمانی که حالت فیزیکی بیمار جراحی باز را خطرناک می کند. شیمی درمانی و پرتودرمانی و درمان غدد درون ریز نیز روش های دیگری هستند که به درمان این نوع سرطان کمک می کنند.

به رسمیت شناختن اینکه رفتار بیولوژیکی انواع سرطان پروستات وسیع است و روش های فعلی رو به زودی قادر به پیش بینی دقیق پتانسیل بدخیم آن نیست، پزشک و بیمار را در مورد انتخاب درمان مناسب گمراه کرده است. وضعیت بیمار، میزان بیماری در زمان تشخیص، ویژگی های بافت شناسی تومور و محدودیت های هر نوع درمان، تعیین می کند که آیا اهداف درمان مناسب، حذف بیماری یا کنترل موقت محلی و دور هستند؟ بیماری یا ضعف.

چالش این است که بیمار را با یک گزینه درمانی مناسب بدانیم که به تهدید بیولوژیکی ناشی از سرطان و اهداف مورد نظر مناسب است. بیش از یک گزینه ممکن است وجود داشته باشد زمانی که بیش از یک نوع درمان در رسیدن به هدف موثر باشد یا زمانی که درآمد نامعلوم است و احتمال موفقیت برای آن قابل مقایسه است.

]


Tags: , , , , , , ,